Sık Sorulan Sorular

Fatura Nasıl Hazırlanır ?
 • İşlemler menüsünden Fatura menüsüne Toptan Faturalama İşlemi alt menüsüne ve son olarak Toptan Satış Faturası bölümüne tıklayarak Toptan Satış Faturasını açalım. (Perakende Fatura Kaydı benzer şekilde yapılmaktadır.)
 • Yeni (F8) tuşuna basınız ve gelen menüden fatura kaydı yapacağınızı Firmayı seçip Enter tuşuna basınız.
 • Fatura Tarihi’ni, Fatura Numarasını giriniz.
 • Ürün listesini görmek ve ürünü seçmek için bir kaç yöntem bulunmaktadır.
 • Klavyeden Insert tuşuna basabilirsiniz.
 • Mouse ile fatura ekranının alt bölümünde bulunan SATIR EKLE butonuna basabilirsiniz
 • Gelen ekranda ürünün üzerine mouse ile çift tıklarsanız (yada enter tuşunu kullanırsanız) faturaya satır ekleyebilirsiniz. Ürünü seçtikten sonra miktarını ve fiyatını yazıp Kaydet (F2)butonuna basınız.
Havale İşlemi Nasıl Yapılır?
 • İşlemler Menüsünden / Banka / Gelen Havale seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan pencerede sağ üstte bulunan Yeni(F8) butonuna tıklayınız.
 • Ekrana gelen müşteri listesinden havaleyi yapan müşteriyi seçiniz ve sol altta bulunan OK butonuna tıklayınız.
 • Müşteri seçimini yaptıktan sonra Hesap No alanının sağında bulunan Dürbün işaretine tıklayarak size havalenin yapıldığı bankayı seçiniz ve OK butonuna basınız.
 • Banka seçimini yaptıktan sonra bankaya ait bilgiler ekrana taşınır.
 • Daha sonra sol altta bulunan Tutar alanına havale tutarını girip Kaydet(F2) butonuna basınız.
Ürünlerin “Kdv Oranlarını, Satış Fiyatlarını, Barkod Bilgilerini Ve İskonto Oranlarını Toplu Olarak Nasıl Değiştirebilirim?
Hesaplamalar ve Ayarlar menüsünden Fiyat Değişiklikleri seçeneğine buradan da Toplu Bilgi Değişikliği kısmına gelinir. Değişmesi istenilen stok kartları veya grupları belirlemek için sağ üstten Neye Göre alanından Stok Kodlarına Göre seçerseniz stok kodları, grubuna göre seçerseniz grup listesini sol taraftaki bölümde görebilirsiniz. Sol Tarafta Seçenekler Bölümünde bulunan stok kartları tek tek mouse ile seçilebildiği gibi tümünü seçmek için sol alt taraftan Tümünü Seç Butonunu tıklayarak bütün stok kartlarını işaretleyebilirsiniz. Değişmesini İstediğiniz Stok Kartlarını Seçtikten Sonra; KDV Oranın Değiştirmek İçin sağ orta kısımda seçim bölümünde Kdv alanını seçmelisiniz. Değiştirilecek fiyat türlerini belirlemek için sol üst kısımda Hangi Fiyatların bölümünden değiştirmek istediğiniz fiyatların kutucuklarını işaretleyiniz. Bu işlem bittikten sonra sağ alt kısımda ortadaki alana KDV oranı girip Kdv durumunu dahil veya dahil değil olarak değiştirip sola alt kısımda işlemleri tamamla butonuna tıklayarak işlem başlatılır.
Satış Fiyatlarını Değiştirmek İçin: Seçim bölümünden Fiyat seçeneğini işaretleyiniz. Hangi fiyat türlerinin fiyatlarını değiştirmek istiyorsanız hangi fiyatlar alanından fiyat türlerini işaretleyiniz. Bu işlemden sonra fiyatını ve kurunu belirledikten sonra işlemi Tamamla butonuna tıklayınız. Eğer satış veya alış fiyatlarının üzerine belli bir oran eklemek istiyorsak seçim bölümünden Oran alanını seçip değiştirmek istediğimiz fiyat türlerini belirleyip Yeni Değer kısmına artırım oranını yazdıktan sonra yuvarlanacak basamak sayısını da belirttikten sonra işlemi Başlatın.
Ürünlerin Barkodunu değiştirmek için: Seçenek Bölümünden Barkod alanını seçiniz daha sonra Değer Bölüme 12 Hanelik Barkod Değerini yazınız. İşlemi Tamamla Butonunu tıklayınız.
Ortalama Vade Raporunu Nasıl Alabilirim?
Raporlar /Cari Raporlar /Yapılacak Tahsilatlar-Ödemeler Seçeneğine Tıklayarak İstediğiniz Vade ve İşlem Tarihine Göre Rapor Alabilirsiniz. Aşağıda bulunan tarih ve vade seçeneklerine göre seçim yapıldıktan sonra İşlemi Başlat butonuna basılarak rapor alınır.
Portföy Numarasının Otomatik Bir Şekilde Gelmesini İstiyorum. Bunu Nasıl Yapabilirim?
Hesaplamalar ve Ayarlar menüsünden Program Ayarları seçeneğine tıklayınız. Ekrana gelen pencereden Sıra Numaraları seçeneğine tıklayınız. Sağ altta bulunan Portföy No alanının yanında bulunan kutucuk işaretlenir ve altta bulunan OK butonuna tıklayınız.
Elimdeki Stok Miktarını Türev’e Nasıl Girebilirim?
İŞLEMLER menüsünden Stok İşlemleri / Fişler / Devir Fişi seçeneğine tıklayınız. Ekrana gelen pencereden sağ üstte bulunan Yeni(F8) butonuna tıklayınız. Ekrana gelen pencere üzerindeyken klavyeden Insert tuşuna basınız ve ürün listesinden ürünü seçip aşağıda bulunan Tamam butonuna basınız. Bu şekilde Insert tuşu ile birden fazla ürünü satıra ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz ürün satıra gelecektir. Miktar alanına da stok miktarını girip Kaydet(F2) butonuna basınız.
Çalıştığım Firmaların Geçmişe Dair Borç Ve Alacaklarını Türev’e Nasıl Girebilirim?
İşlemler/Diğer İşlemler/Cari Borçlandır ekranına geliniz. Yeni(F8) dedikten sonra Karşınıza gelen listeden müşterinizi seçmek için kaydın üzerinde çift tıklayabilir yada enter tuşunu kullanarak kaydı ekrana getirebilirsiniz işlem bittikten sonra Kaydet(F2) butonuna tıklayınız. Cari Alacaklandırma işlemi de Borçlandırma işlemi ile aynı. Tek fark İşlemler/Diğer Cari İşlemler/Cari Alacaklandırma seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Diğer işlemlerin aynısını burda da yapacaksınız.
Hesap Ekstresini Nasıl Alabilirim?
Raporlar menüsünden Cari Raporlar/Hesap Ekstresi seçeneğine tıklanır. Karşımıza gelen pencereden eğer tek bir kişiye ait ekstre alacaksak sağ tarafta bulunan Cari Kod Ara butonuna tıklayarak açılan müşteri listesinden müşteri seçimi yapılır, eğer tarihe göre bir liste alınacaksa sol üstte bulunan Vade seçeneğinin yanındaki kutucuk işaretlenip Yazdır butonuna tıklanır.
Faturayı Kayıt Ettikten Sonra Yanlış Kişiye Faturayı Kestiğimi Fark Ettim. Bunu Nasıl Düzeltebilirim?
Faturanın sol üstünde bulunan No alanın sağ yanındaki Dürbün işaretine tıklayınız. Ekrana gelen pencerede size Aktif Kaydın Müşteri Bilgilerini Değiştirmek Üzeresiniz Devam Etmek İstiyor musunuz? diye bir uyarı mesajı gelecektir. Bu mesajı onayladığınız anda karşınıza müşteri listesi gelecektir. Bu listeden de doğru olan müşteriyi seçip sol altta bulunan Tamam düğmesine basılacaktır. Seçtiğiniz müşteri ismi faturada görünecektir. En son Kaydet(F2) butonuna basıp kaydedilmelidir.
Yeni Kayıt Ettiğim Bir Ürünü Yada Kullanmadığım Bir Ürünü Nasıl Silebilirim?
Eğer silmek istediğiniz ürüne ait hiçbir hareket yoksa yani hiç bir işlemde kullanılmamışsa silebilirsiniz. Silme işlemi için; Tanımlamalar menüsünden Ürün Tanımlamaları seçeneğine tıklanır.Ekrana gelen ürün kartının sol tarafında Ürün Kodu alanın yanındaki dürbüne tıkladığınızda ürün listesi karşınıza gelecek. Ürün listesinden silmek istediğiniz ürünün üzerinde çift tıklayınız.Seçtiğiniz ürün kartı karşınıza gelecektir bu pencere üzerinde sağ tarafta bulunan Sil(Ctrl+F10) butonuna tıklayıp silme işlemini yapabilirsiniz.
Fatura Çıktısı Alamıyorum. Bunun Nedeni Nedir?
Fatura çıktısı alamıyorsanız bunun birkaç nedeni olabilir
Bilgisayar tanımlı bir yazıcı yoksa F4 (yazdır) dediğinizde çıktı vermez.
Rapor yolu yanlışsa alamazsınız. Bu durumu düzeltmek için Hesaplamalar ve Ayarlar menüsünden Sayfa1 alanından rapor yolunu düzeltiniz. (Örneğin C:\turev\rapor gibi)
Fatura dizaynı silinmişse çıktı alamazsınız.
Kayıt Etmiş Olduğum Çek’i Silemiyorum. Nedeni Nedir?
Kayıt edilen çekin yada senedin silinmemesinin nedeni söz konusu çek veya senedin ya tahsil edilmiş yada ciro edilmiş olmasıdır. Bu nedenle eğer çek veya senedi silmek istiyorsanız öncelikle tahsil/ödeme veya ciro etme işlemini kaldırmalısınız.
Kayıt Etmiş Olduğum Faturayı Silebilir miyim?
İşlemler menüsünden Fatura bu menüden fatura hangi seçenekte kesilmişse (Toptan , Perakende ,Alış ) o kısma girilir. Fatura ekranı karşınıza gelince klavyeden F11 (Ara ) tuşuna basınız. Karşınıza gelen Fatura Ara seçeneğinden silmek istediğini faturayı bulup üzerine bir kere tıklayıp altta bulunan Fatura Sil butonuna basınız.
Aldığım Bir Çek’i Türev’e Nasıl İşleyebilirim?
İşlemler menüsünden Çek/Senet kısmından da Çek Alınması seçeneğine tıklanır. Sağ üstte bulunan Yeni(F8) butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen müşteri listesinden çeki almış olduğunuz firma adının üzerinde çift tıklayınız. Klavyeden önce Insert sonra F5 daha sonra F8 tuşlarına basınız.Ekrana gelen Müşteri Çeki kartında Tutar alanı , Düzenlenme-Vade Tarihi alanları, bankaya ait bilgi alanları doldurulmalıdır. Bilgiler doldurulduktan sonra Tamam butonuna tıkladığınızda Kart penceresi kapanacak daha sonra arka plandaki pencerenin üzerindeki OK(F2) butonuna tıklıyorsunuz. Çek alınma işlemi tamamlanmıştır. (Not: 1. Senet Alma işlemi , Çek veya Senet Verme işlemi de aynı şekilde yapılmaktadır.)
Fatura Veya Başka Bir İşlemde Ürüne Ait Fiyat Veya Miktar’ı Neden Giremiyorum?
Programda bazı alanlara Sayısal değerlerinin girilmemesinin tek sebebi , eğer klavyede sağ taraftaki sayıları kullanıyorsanız NumLock tuşunun basılı olmadığından kaynaklanır.
Bir Firmaya Ait Birden Fazla İrsaliyeyi Tek Faturada Nasıl Birleştirebilirim?
Öncelikle ana ekranda sağ tıklayarak Ana menü çıkartılmalıdır. Hangi Fatura işlemi (Toptan veya Perakende) kullanılıyor ise ilgili Fatura işlemi içerisine girilmelidir.Sağ üstte bulunan Yeni(F8) butonuna basılır ekrana gelen müşteri listesinden faturası hazırlanacak müşteri bulunur. Müşteri seçimi yapıldıktan sonra fatura tarihi ve numarası girilir ve Kaydet(F2) tuşuna basarak kayıt edilir. Daha sonra fatura ekranının sol alt köşesinde bulunan Kayıt menüsüne oradanda İrsaliye/Sipariş seçeneğine ordan da Faturalanmamış İrsaliyeler seçeneğine tıklanır. Ekrana gelen pencereden eğer tek bir irsaliyeyi faturalandıracaksanız satırda gelen işlem satırına tıklayıp Ok seçeneğine basınız. Eğer birden fazla irsaliyeyi faturalandıracaksanız satırdaki işlem satırlarını (Klavyedeki Kontrol Tuşu) Ctrl tuşunda eliniz basılıyken işaretleyip OK seçeneğine basarak fatura ekranına irsaliyeleri otomatik olarak atabilirsiniz. En son sol üst köşede olan Kaydet(F2) tuşuna basılarak yapılan değişiklikler kaydedilir.
Kayıt Ettiğim Faturayı Silemiyorum. Nedeni Nedir?
Ödeme Tablosu Oluşturulmuşsa Yapılan Fatura Kaydı Silinmez. Silme İşlemini Yapabilmeniz İçin İlgili Fatura Kaydı Bulunup Faturanın Sol Alt Köşesinde Bulunan Kayıt Menüsünden Ödeme Tablosunu İptal Et Seçeneğine Tıklayınız. Ödeme Tablosunu İptal Et seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza Ödeme Tablosunu Silmek İstediğinize Emin misiniz? diye bir mesaj gelicek bu mesajı onayladıktan sonra ödeme tablosu silinecek. Tekrar Fatura Sil seçeneğine tıkladıktan sonra faturanız silinecektir.
Türev’de Günlük yaptığım Satışların Raporunu Alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Yapmanız gereken Raporlar menüsünden Stok Raporları/Günlük Satış Raporuna tıklayınız. Karşınıza gelen pencereden hiçbir seçim yapmadan direkt olarak OK butonuna tıklayarak satış raporunu alabilirsiniz. Ayrıca belirli ürün, kişi, Personel kriterleri belirterek de rapor alabilirsiniz. Bu kriterleri alanın yanındaki Dürbün işaretine basarak seçebilirsiniz.
Türev’de Günlük yaptığım Satışların Raporunu Alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Yapmanız gereken Raporlar menüsünden Stok Raporları/Günlük Satış Raporuna tıklayınız. Karşınıza gelen pencereden hiçbir seçim yapmadan direkt olarak OK butonuna tıklayarak satış raporunu alabilirsiniz. Ayrıca belirli ürün, kişi, Personel kriterleri belirterek de rapor alabilirsiniz. Bu kriterleri alanın yanındaki Dürbün işaretine basarak seçebilirsiniz.
Türev’de Aldığım Çek’i Ciro Etmek Veya Kendi Çekimi Vermek İstiyorum. Bu işlemi Nasıl Yapabilirim?
İşlemler menüsünden Çek/Senet kısmından Çek Verilmesi seçeneğine tıklanır.Karşımıza gelen pencereden Yeni(F8) butonuna tıklayıp ekrana gelen müşteri listesinden çeki vereceğiniz müşteriyi seçiniz. Müşteri seçimi yapıldıktan sonra klavyeden Insert tuşuna daha sonrada F5 tuşuna basınız. Karşımıza gelen evrak listesinden vermek istediğiniz çeki seçiniz ve altta bulunan OK butonuna tıklayınız. Bu işlemden sonra cirolama işlemi bitmiştir. Kendi çekinizi verecekseniz evrak listesinden kart ekle butonuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Türev’de Tahsilat İşlemini Nasıl Yapabilirim?
İşlemler menüsünden Nakit/Tahsilat Makbuzu kısmına giriniz. Ekrana gelen pencereden sağ üstte bulunan Yeni(F8) butonuna tıklayınız. Sonra müşteri seçimi için ekrana müşteri listesi penceresi gelecektir buradan müşterinizi seçip altta bulunan Tamam butonuna tıklayınız. Müşteri ismi tahsilat penceresine geldikten sonra sol altta bulunan Miktar alanına tahsilat miktarını girip Kaydet(F2) butonuna tıklayınız.
Banka’da Yaptığım İşlemlere Ait Rapor Alabilir miyim?
Raporlar/Banka Raporları/Hesap Numarasına göre Menüsüne girilir. Hesap Numarası yazısının yanındaki Dürbün İşaretine tıklanır. Ekrana gelen pencereden Banka Hesabı seçimi yapılır. Eğer döküm alınmak isteniyorsa F5 tuşuna basarak çıktı alınır.
Firmama Ait Giderlerin Raporlarını Nasıl Alabilirim?
Raporlar/Gider Raporları/Genel Gider Raporu Menüsüne geliniz. Ekrana gelen pencerede sağ üstte bulunan Filtre Et butonu ile tüm kayıtlar listelenir. İstenilirse tarih seçimi yapılarak veya tarih alanın sağında bulunan dürbüne tıklanarak gelen genel gider listesinden istediğimiz genel gider türünü belirtip Filtre Et seçeneğine basarak belirttiğimiz kriterlere göre filtreleme işlemi yapılıp sonuçlar listelenir.
Call Now Button